Jesteś Bogiem…?

Na początku zaznaczyć muszę, że moja opinia dotyczy tylko i wyłącznie filmu. Nie jestem (nie byłam) fanką Paktofoniki. Nie wiem nic na temat prawdziwego życia członków zespołu, ich problemów itp.

Jestem zwyczajnym kinomaniakiem, którego zwabił polski film producentów „Sali Samobójców” oraz rola Schucharda, który zauroczył mnie wcześniej swoją rolą w filmie pt „Chrzest”.

Tym razem po wyjściu z kina, po raz pierwszy w życiu, poczułam rozdwojenie jaźni. Bardzo, bardzo podobał mi się klimat filmu. Stare wersalki, szczegóły scenografii, stylowe bluzy dresowe, rozklekotany polonez i blokowisko … Wrażenie potęgowała muzyka.

Lubię, gdy twórcy chcą wciągnąć widza w swój projekt. Lubię, gdy bawią się formą. Początkowa scena, w której Fokus słucha muzyki zakładając na uszy słuchawki, zdejmując je i znów zakładając – zauroczyła mnie. Głośność muzyki zmienia się, tak jakby te słuchawki trafiały na nasze uszy …

Wróćmy jednak do rozdwojenia jaźni. O ile film (muzyka, obrazy, klimat, przesłanie)  podobał mi się bardzo, to jego tytuł oraz historia, którą opowiadał już mniej. Dużo, dużo mniej.

To kolejna historia, w stylu „Skazanego na bluesa”, gdzie ktoś, kto mógłby mieć wszystko, kto spełnia marzenia, kto osiąga sukces … gubi się w zwyczajnym życiu … szuka ukojenia w używkach … ucieka, sam nie wiedząc przed czym… rani najbliższych … i nie robi NIC, by pomóc samemu sobie.

„Pamiętajcie, że spełnianie marzeń i szczęście nie zawsze oznaczają to samo” – mówi jedna z postaci „Jesteś Bogiem”.

Potwierdzam.

I jako stara, upierdliwa i być może zbyt doświadczona osoba – takim historiom mówię  głośne NIE!!!

Wybaczcie, ale taka osoba (postać filmowa, bo po raz kolejny powtarzam, że oceniam tylko to, co pokazano w filmie) w moich oczach nie może uchodzić za KOGOŚ wielkiego.

Rozumiem, że artyści są wrażliwi, że mogą mieć problemy z psychiką …

Ale świat pełen jest prawdziwych twardzieli, którzy walczą z szarością dnia codziennego. Walczą każdego dnia. I nawet jeśli nie spełniają swoich marzeń… i nawet jeśli nie są szczęśliwi… walczą! I mają odwagę żyć. Nie wybierają drogi na skróty, nie skaczą z okien, po to, by pozbyć się problemów.

Główny bohater filmu miał kochającą żonę, zdrowe dziecko, pracę (nudną, bo nudną, ale miał), kumpli z zespołu, trzymał w ręku świeżo wydaną płytę  i … nie miał odwagi, by żyć.

„Jesteś Bogiem” to film o wielkiej porażce, braku umiejętności radzenia sobie ze zwyczajnym życiem i niewykorzystanych szansach.

Dobry, polski film.

Hasło z plakatu „Nawet jeśli już wszyscy w ciebie zwątpili, pokaż, że się mylili” powinno brzmieć:

„Nie ma znaczenia, ile osób w Ciebie wierzy … jeśli sam w siebie zwątpiłeś”.

2 myśli w temacie “Jesteś Bogiem…?

 1. Czy wie pani, że ta historia jest oparta na faktach?!
  Że Magik się zabił?!
  W filmie nie pokazano bardzo ważnego elementu. Powodu choroby psychicznej Piotra. Było to obowiązkowe wojsko. Nie chciał tam iść, bo miał już żonę i dziecko.
  Czas też jest przekłamany. Na początku pokazują ostatni koncert Paktofoniki w marcu 2003 roku, a potem cofamy się o 5 lat czyli do roku 1998. Magik miał juz wtedy żonę i dziecko. Filipek miał roczek.
  Rozumiem, że ocenia pani tylko film, ale to po części biografia. To miała być biografia, ale wpleciono tam nieprawdziwe elementy.
  I proszę nie obrażać zmarłych. [*]

  Polubienie

  1. Tak jak pisałam, oceniam film jako produkt a nie zachowanie czy życie Magika. Sama piszesz, że w filmie nie pokazana bardzo ważnego momentu, że były przekłamania …

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: